Ekonomi

Petrole yeni yaptırımlar

Petrol, Fed’den gelen şahin sinyalleri ve sıfır Kovid politikasının sona ermesinin ardından Çin’de talep görünümünün ivme kazandığına dair beklentilerle yeni haftaya olumlu girdi.

ABD ham petrolü varil başına 77 dolar sınırına yükseldi. Geçtiğimiz hafta içerisinde ABD ham petrolü 75 dolar seviyesine çekildi. Son bir haftada ABD ham petrolünde yüzde 4’ün üzerinde düşüş gözlemlendi.

Brent petrol de yeni haftanın ilk işlem gününde 83 doların üzerinde test yaptı.

Petrol piyasalarında yeni haftanın ilk işlem gününde Fed, Çin ve ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırım planları öne çıktı.

Fed’in enflasyonu önlemek için daha fazla nakit sıkılaştırma kabiliyeti ham petrol fiyatlarını sınırlarken, Çin’in petrol talebinde toparlanma işaretleri var.

Vanda Insights’tan Vandana Hari, “Ekonomik duyarlılık ve finansal piyasalardaki ruh hali muhtemelen piyasayı etkileyen ana itici güçler olacak. Çin’in yeniden açılması önümüzdeki haftalarda bir yükseliş dalgasına yol açabilir” dedi.

Petrol, yatırımcıların küresel ekonomik yavaşlama hakkındaki sürekli alarmları ve Çin’in yeniden açılmasına ilişkin iyimserliği dengelemesiyle 2023’e inişli çıkışlı bir başlangıç ​​yaptı. Rusya’nın enerji kaynakları üzerindeki yaptırımların sonuçları ve küresel petrol akışlarının yeniden yönlendirilmesi, küresel pazara bir başka belirsizlik unsuru daha ekledi.

ABD, Ukrayna’nın işgalinden bir yıl sonra kilit sektörleri hedef alarak Rusya’ya yeni ihracat kontrolleri ve yeni yaptırımlar uygulamayı planlıyor.

Bloomberg’e konuşan konuya yakın kaynaklara göre, tedbirler ülkenin savunma ve güç birimlerini, finans kuruluşlarını ve çok sayıda kişiyi hedef alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu