Haber

Ev sahipleri ‘Deprem mağdurlarına ev vermek istemiyorum’ dedi

Maraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen çok sayıda depremzede farklı illere göç etti. İLE En çok göç alan illerin başında gelen Ankara’da konut kiralarında artış yaşandı.

Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Akçam, “Fahiş kira artışıyla ilgili 50’den fazla şikayet geldi. Bu şikayetleri bakanlığa bildiriyorum. Ticaret Bakanlığı’nın fahiş fiyat cezası uygulaması var. Şiddetle istiyoruz” fırsatçı ev sahiplerine yazılacak.”

‘ÖNCEDEN 6 BİN LİRA OLAN KONUT ŞİMDİ 11 BİN LİRA’

Gaziantep’te 4 çocuğuyla yaşadığı 3’üncü kattaki evinde depreme yakalanan ve evi ağır hasar alınca Ankara’ya gelen Hüseyin Orhan, “Depremden sonra oğlumla Ankara’ya geldim. .Kızımı ve annesini diğer akrabalarıma gönderdim.Ayrıca Ankara’da bir sığınak buldum.Yurt arayışındayız.Devletimiz sayesinde bizi misafirhanelerde ağırlıyoruz ama kalabileceğimiz bir yer olması lazım. uzun bir süre Ankara’nın bir çok yerinde kiralık evlere baktık.Depremden birkaç gün önce ‘fırsatçı’ insanlar dediğimiz ev fiyatları astronomik olarak ikiye katladı.Böyle insanlara ne yapılır?Vicdan gerekir. kendi içinde ol Empati kurarsın aynı durumu yaşarsın Bir yere gittik 6 bin lira olan ev şimdi 11 bin lira Böyle bir dünya yok 5 eve gittik hepsi böyleydiler, “Bir hareket gördük” dedi.

‘BÖYLE 50’DEN FAZLA ŞİKAYET GELDİ’

Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Akçam, depremin olduğu ilk günden itibaren depremzedeleri kiralık konutlara taşımakta güçlük çektiklerini söyledi. Deprem bölgesinden Ankara’ya 27 bine yakın vatandaşın geldiğini belirten Akçam, “Ankara Emlakçılar Odası olarak 500’e yakın aileyi evlerine ücretsiz yerleştirdik. İnanın böyle bir günde ev sahipleri evlerini ifşa etsinler. manevi duygular bu noktada paranın ötesinde.Felaket oldu vatandaşımız mağdur.Bu kira artışlarını sağlayan ev sahipleri için önemli bir denetim mekanizması kurulabilir.Bununla ilgili şikayetler alıyorum bakanlığa bildiriyorum.Bakanlık tarafı bu işi de pahalıya mal ediyor, ceza veriyor ama şimdilik sayı yüksek.50’den fazla böyle şikayet geldi.Bazı ev sahipleri ‘Ben depremzedelere ev vermek istemiyorum’ dediler. Nedenini sorunca bir kaç ay sonra kira bulmakta zorlanacaklarını, buraya gelen birkaç ailenin birlikte yaşayacağını, gelenlerin işsiz kalacağını, Ticaret Bakanlığı’nın fahiş fiyat verdiğini söylediler. ceza uygulaması 200 bin lira civarında para cezası veriliyor. Sahiplerine yazılmasını önemle rica ederiz. Bu bahiste takviye sağlayacağız” dedi.

Akçam, Ankara Emlakçılar Odası olarak ilk günden itibaren önlemlerini aldıklarını da belirterek, “Tüm üyelerimizi bilgilendirdik, ‘Deprem mağdurlarının kiralama taleplerinden mümkün olduğunca komisyon hizmet bedeli alınmasın’ dedik. Size gelmek.’ Ankara Emlakçılar Odası olarak bu işte bir dayanağımız olsun istiyoruz, onlar da çağrımıza kulak verdiler ve Ankara’ya gelen depremzedelerden hizmet komisyon ücreti almıyorlar.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu